Skip to content

307 Cator Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
May 20, 2021

Property Information

Block26905
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page269

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,000
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,400
36%
Improvement Value:$155,900
64%
Total Assessment$243,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,433-0.6%
2024$5,467+40.1%
2023$3,903-0.4%
2022$3,917+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft2,000DeedBook 9573, Page 705NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/14/2021

Property Built

Built

Year Built: 1925