Skip to content

99 Warner Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1890

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Mar 3, 2005

Property Information

Block27002
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page270

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-NH
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,800
30%
Improvement Value:$168,400
70%
Total Assessment$242,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,408-0.6%
2024$5,442+40.1%
2023$3,885-0.4%
2022$3,899+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 7509, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1890