Skip to content

24 M.L. King DriveJersey City, NJ 07305

Built 0001
Commercial

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Oct 3, 1986

Property Information

Block27002
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page270

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-3U-H-BG3
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,500
26%
Improvement Value:$385,500
74%
Total Assessment$523,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,679-0.6%
2024$11,752+40.1%
2023$8,389-0.4%
2022$8,420+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 3631, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 0001