Skip to content

7 Long St.Jersey City, NJ 07305

Built 2004

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Dec 21, 2004

Property Information

Block27004
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page270

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,632
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
18%
Improvement Value:$415,200
82%
Total Assessment$505,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,281-0.6%
2024$11,352+40.1%
2023$8,103-0.4%
2022$8,134+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 7451, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 2004