Skip to content

313 Old Bergen Rd.Jersey City, NJ 07305

Apartment

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Dec 13, 2017

Property Information

Block27005
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page270

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-6U-H-GX6
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,800
39%
Improvement Value:$404,200
61%
Total Assessment$661,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,760-0.6%
2024$14,853+40.1%
2023$10,602-0.4%
2022$10,642+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

DeedBook 9280, Page 746Recorded2/8/2018

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

DeedBook 9280, Page 772NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded2/8/2018