Skip to content

317 Old Bergen Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Dec 28, 2021

Property Information

Block27005
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page270

Building Details

Building Class---
Description1SFD1UH&2S-F2UH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,880
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,200
26%
Improvement Value:$276,800
74%
Total Assessment$374,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,351-0.6%
2024$8,404+40.1%
2023$5,999-0.4%
2022$6,021+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft2,880DeedBook 9630, Page 780NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/14/2022

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft2,880DeedBook 9480, Page 899NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/29/2020

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

DeedBook 9338, Page 507Recorded9/7/2018

Property Sale

Sale
$58,500
DeedBook 5196, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1925