Skip to content

957.5 Summit AvenueJersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$38,000
Last Sale Date
May 31, 1996

Property Information

Block2701
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,300
55%
Improvement Value:$119,700
45%
Total Assessment$266,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,940-0.6%
2024$5,977+40.1%
2023$4,267-0.4%
2022$4,283+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 50107, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1900