Skip to content

247 Griffith St.Jersey City, NJ 07307

Built 1910

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Sep 29, 2016

Property Information

Block2701
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description3S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,789
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
21%
Improvement Value:$790,000
79%
Total Assessment$1,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,330-0.6%
2024$22,470+40.1%
2023$16,040-0.4%
2022$16,100+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

Sq Ft3,789DeedBook 9151, Page 281Recorded10/13/2016

Property Built

Built

Year Built: 1910