Skip to content

90 Zabriskie St.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 27, 2015

Property Information

Block2701
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description3S-F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,178
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
57%
Improvement Value:$172,900
43%
Total Assessment$397,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,885-0.6%
2024$8,941+40.1%
2023$6,382-0.4%
2022$6,406+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$303,000
DeedBook 7279, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1890