Skip to content

94 Zabriskie St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 2019

Last Sale Price
$765,000
Last Sale Date
Jul 26, 2019

Property Information

Block2701
Lot46
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description3S-2U-CONDO-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,428
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,400
33%
Improvement Value:$512,600
67%
Total Assessment$765,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,082+24.4%
2024$13,734+40.1%
2023$9,804-0.4%
2022$9,840+10.5%
Property History

Property Sale

Sale
$785,000

From:

To:

Sq Ft2,428DeedBook 9424, Page 10NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/7/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019