Skip to content

967.5 Summit Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1873

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Aug 1, 1999

Property Information

Block2702
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,573
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,000
47%
Improvement Value:$175,600
53%
Total Assessment$328,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,338-0.6%
2024$7,384+40.1%
2023$5,271-0.4%
2022$5,290+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5481, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1873