Skip to content

122 Zabriskie St.Jersey City, NJ 07307

Built 1950

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Feb 13, 1997

Property Information

Block3404
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
Description2S-F-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,540
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
58%
Improvement Value:$156,400
42%
Total Assessment$370,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,267-0.6%
2024$8,318+40.1%
2023$5,938-0.4%
2022$5,960+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5104, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1950