Skip to content

236 Griffith St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Jan 18, 2007

Property Information

Block2702
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description2S-F-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,634
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
45%
Improvement Value:$275,000
55%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,165-12.9%
2024$12,817+40.1%
2023$9,149-0.4%
2022$9,183+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 8120, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1900