Skip to content

77 Beach St.Jersey City, NJ 07307

Built 1905

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Dec 21, 2005

Property Information

Block4307
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,588
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
38%
Improvement Value:$314,000
62%
Total Assessment$504,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,254-0.6%
2024$11,325+40.1%
2023$8,084-0.4%
2022$8,114+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 7787, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1905