Skip to content

985 Summit Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1880

Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
May 15, 1992

Property Information

Block2703
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description3S-F-3U-H-CB-G2
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,594
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,000
43%
Improvement Value:$302,000
57%
Total Assessment$530,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,835-0.6%
2024$11,909+40.1%
2023$8,501-0.4%
2022$8,533+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 4494, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1880