Skip to content

981 Summit Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2023
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 19, 2023

Property Information

Block2703
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$6,135-0.4%
2022$6,158+4.5%
2021$5,891+3.5%
2020$5,692-21.9%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 9657, Page 446NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/11/2022

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 5799, Page 208