Skip to content

65 Charles St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 1940

Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
Dec 17, 2024

Property Information

Block2704
Lot15
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description2S-2U-CONDO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,161
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,000
18%
Improvement Value:$694,100
82%
Total Assessment$851,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,005+93.5%
2024$9,819
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$770,000

From:

To:

Sq Ft2,161DeedBook 9883, Page 520Recorded3/4/2025

Property Built

Built

Year Built: 1940