Skip to content

180 Hancock AveJersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
May 23, 2022

Property Information

Block2205
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,960
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,600
49%
Improvement Value:$203,200
51%
Total Assessment$396,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,861-0.6%
2024$8,916+45.8%
2023$6,115-0.4%
2022$6,138+4.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft1,960DeedBook 9671, Page 468Recorded6/3/2022

Property Built

Built

Year Built: 1890