Skip to content

77 Charles St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$822,000
Last Sale Date
Jan 17, 2024

Property Information

Block2704
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,078
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
38%
Improvement Value:$366,600
62%
Total Assessment$586,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,866-0.6%
2024$10,934+40.1%
2023$7,805-0.4%
2022$7,834+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$822,000

From:

To:

Sq Ft2,078DeedBook 9810, Page 934Recorded3/22/2024

Property Sale

Sale
$41,000
DeedBook 3282, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1900