Skip to content

92 Charles St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Apr 15, 2004

Property Information

Block2705
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,926
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,000
53%
Improvement Value:$208,200
47%
Total Assessment$445,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,941-0.6%
2024$10,004+40.1%
2023$7,141-0.4%
2022$7,168+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 7278, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1900