Skip to content

11 Milton Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jul 1, 2016

Property Information

Block3403
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,911
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
52%
Improvement Value:$194,800
48%
Total Assessment$408,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,124-0.6%
2024$9,181+40.1%
2023$6,554-0.4%
2022$6,578+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

DeedBook 9134, Page 930NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/29/2016

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 7411, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1890