Skip to content

36 Long St.Jersey City, NJ 07305

Built 1915

Last Sale Price
$228,000
Last Sale Date
May 25, 2010

Property Information

Block27101
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page271

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,552
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,500
41%
Improvement Value:$112,300
59%
Total Assessment$191,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,283-0.6%
2024$4,310+40.1%
2023$3,076-0.4%
2022$3,088+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$228,000
DeedBook 8741, Page 501

Property Built

Built

Year Built: 1915