Skip to content

6 Long St.Jersey City, NJ 07305

Built 1862

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 15, 2021

Property Information

Block27101
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page271

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H-GX5
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,552
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,200
40%
Improvement Value:$140,400
60%
Total Assessment$234,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,239-0.6%
2024$5,271+40.1%
2023$3,763-0.4%
2022$3,777+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5597, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1862