Skip to content

61-A Rutgers Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1931

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Dec 29, 2017

Property Information

Block27102
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page271

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,436
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
42%
Improvement Value:$104,800
58%
Total Assessment$180,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,037-0.6%
2024$4,063+40.1%
2023$2,900-0.4%
2022$2,911+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

DeedBook 9271, Page 118Recorded1/5/2018

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 3329, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1931