Skip to content

49 Rutgers Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2006

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 26, 2025

Property Information

Block27103
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page271

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-D-2U-G
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage3,480
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
21%
Improvement Value:$336,700
79%
Total Assessment$426,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,528-0.6%
2024$9,588+40.1%
2023$6,844-0.4%
2022$6,870+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

Sq Ft2,182DeedBook 9577, Page 127NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/30/2021

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft3,480DeedBook 9112, Page 856Recorded4/15/2016

Property Sale

Sale
$173,000

From:

To:

Sq Ft3,480DeedBook 9003, Page 278NU CodeSheriff sale (12)Recorded10/28/2014

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

DeedBook 7836, Page 171Recorded3/9/2006

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 7539, Page 169