Skip to content

39 Rutgers Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1926

Last Sale Date
Jun 10, 1974

Property Information

Block27103
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page271

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
30%
Improvement Value:$210,000
70%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,699-0.6%
2024$6,741+40.1%
2023$4,812-0.4%
2022$4,830+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3164, Page 1009

Property Built

Built

Year Built: 1926