Skip to content

9 Rutgers Ave.Jersey City, NJ 07305

Apartment

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Nov 14, 2019

Property Information

Block27103
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page271

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-6U-H-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
27%
Improvement Value:$555,000
73%
Total Assessment$765,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,082-0.6%
2024$17,190+40.1%
2023$12,271-0.4%
2022$12,317+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

DeedBook 9450, Page 628NU CodeAffiliated entity (3)Recorded11/19/2019

Property Sale

Sale
$789,000

From:

To:

DeedBook 9314, Page 669Recorded6/14/2018

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

DeedBook 9061, Page 652Recorded9/2/2015

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 3255, Page 431