Skip to content

280 Chapel Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1975

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jan 27, 2014

Property Information

Block27201
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page272

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,220
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
26%
Improvement Value:$273,500
74%
Total Assessment$369,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,251-0.6%
2024$8,303+40.1%
2023$5,927-0.4%
2022$5,949+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

DeedBook 8959, Page 190Recorded2/28/2014

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 7965, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1975