Skip to content

288 Chapel Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1975

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Jul 8, 2022

Property Information

Block27201
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page272

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G1.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,020
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
26%
Improvement Value:$252,700
74%
Total Assessment$341,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,380-0.6%
2024$7,428+42.0%
2023$5,231-0.4%
2022$5,251+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft2,020DeedBook 9684, Page 673NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/26/2022

Property Built

Built

Year Built: 1975