Skip to content

100-88 Shearwater Ct.Jersey City, NJ 07305

Built 1988
Residential
Vacant

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Jul 29, 2014

Property Information

Block27503
Lot11.100
QualifierC0088
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC1740
Description3,5,8S-11C-363U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,740
Acreage13.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
15%
Improvement Value:$513,800
85%
Total Assessment$603,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,483-0.6%
2024$13,567+40.1%
2023$9,685-0.4%
2022$9,721+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft1,740DeedBook 8999, Page 339Recorded10/8/2014

Property Sale

Sale
$545,000
DeedBook 8905, Page 594

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft1,740DeedBook 8688, Page 455NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/18/2009

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

DeedBook 7174, Page 218NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/3/2003

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

DeedBook 7174, Page 214NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/3/2003

Property Sale

SaleMulti
$505,000
DeedBook 5819, Page 14

Property Sale

SaleMulti
$371,500
DeedBook 4122, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1988