Skip to content

203-11 West Shearwater CtJersey City, NJ 07305

Built 1988

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Sep 16, 2015

Property Information

Block27503
Lot11.203
QualifierC0011
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC1760
Description3,5,8S-11C-363U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage13.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
16%
Improvement Value:$473,000
84%
Total Assessment$563,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,572-0.6%
2024$12,651+40.1%
2023$9,031-0.4%
2022$9,064+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$605,000

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 9064, Page 808NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/22/2015

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 4829, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1988