Skip to content

202-12 West Shearwater CtJersey City, NJ 07305

Built 1987

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Nov 24, 2003

Property Information

Block27503
Lot11.202
QualifierC0012
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC1760
Description3,5,8S-11C-363U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage13.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
13%
Improvement Value:$580,300
87%
Total Assessment$670,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,968-0.6%
2024$15,062+40.1%
2023$10,752-0.4%
2022$10,792+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

DeedBook 7212, Page 81NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded2/7/2004

Property Sale

SaleMulti
$402,000
DeedBook 4175, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1987