Skip to content

101-21 E.Shearwater Ct.Jersey City, NJ 07305

Built 1988

Last Sale Price
$412,000
Last Sale Date
Oct 24, 2023

Property Information

Block27503
Lot11.101
QualifierC0021
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC1100
Description3,5,8S-11C-363U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,100
Acreage13.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
27%
Improvement Value:$242,800
73%
Total Assessment$332,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,431-0.6%
2024$7,478+40.1%
2023$5,338-0.4%
2022$5,358+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$412,000

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 9782, Page 748Recorded10/31/2023

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 8602, Page 300

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 8602, Page 300NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/5/2008

Property Sale

Sale
$358,000

From:

To:

DeedBook 7256, Page 314NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/26/2004

Property Sale

SaleMulti
$122,000
DeedBook 4816, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1988