Skip to content

102-31 E.Shearwater Ct.Jersey City, NJ 07305

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$439,000
Last Sale Date
Jan 8, 2026

Property Information

Block27503
Lot11.102
QualifierC0031
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC1100
Description3,5,8S-11C-363U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,100
Acreage13.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
32%
Improvement Value:$187,700
68%
Total Assessment$277,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,201-0.6%
2024$6,240+6.3%
2023$5,869-0.4%
2022$5,891+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$439,000
Sq Ft1,100DeedBook 9962, Page 952Recorded2/5/2026

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 9635, Page 58Recorded1/27/2022

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 9169, Page 393Recorded1/4/2017

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 9169, Page 393

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5622, Page 261

Property Sale

SaleMulti
$257,500
DeedBook 4002, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1988