Skip to content

111-34 East Shearwater CtJersey City, NJ 07305

Built 1987

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Jul 29, 2020

Property Information

Block27503
Lot11.111
QualifierC0034
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building Class1
Description3,5,8S-11C-363U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,210
Acreage13.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
18%
Improvement Value:$413,300
82%
Total Assessment$503,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,239-0.6%
2024$11,309+40.1%
2023$8,073-0.4%
2022$8,103+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft1,210DeedBook 9504, Page 727Recorded8/31/2020

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft1,210DeedBook 9397, Page 524Recorded4/24/2019

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,210DeedBook 8911, Page 19NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/28/2013

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 8911, Page 19

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

DeedBook 7262, Page 70NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded4/5/2004

Property Sale

SaleMulti
$312,000
DeedBook 5851, Page 215

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 5345, Page 254

Property Sale

SaleMulti
$209,500
DeedBook 3906, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1987