Skip to content

205-41 West Shearwater CtJersey City, NJ 07305

Built 1987

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Jul 15, 2020

Property Information

Block27503
Lot11.205
QualifierC0041
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC1205
Description3,5,8S-11C-363U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,205
Acreage13.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
18%
Improvement Value:$412,600
82%
Total Assessment$502,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,223-0.6%
2024$11,293+40.1%
2023$8,062-0.4%
2022$8,092+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft1,205DeedBook 9509, Page 571Recorded9/22/2020

Property Sale

Sale
$12,000

From:

To:

Sq Ft1,205DeedBook 9048, Page 525NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/2/2015

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft1,205DeedBook 8323, Page 231NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/14/2007

Property Sale

Sale
$427,000

From:

To:

DeedBook 6038, Page 163NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/29/2002

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 4341, Page 53

Property Sale

SaleMulti
$269,500
DeedBook 4183, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1987