Skip to content

205-31 West Shearwater CtJersey City, NJ 07305

Built 1987

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Apr 7, 2021

Property Information

Block27503
Lot11.205
QualifierC0031
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC1205
Description3,5,8S-11C-363U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,205
Acreage13.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
20%
Improvement Value:$355,100
80%
Total Assessment$445,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,939-0.6%
2024$10,001+40.1%
2023$7,139-0.4%
2022$7,166+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft1,205DeedBook 9560, Page 454Recorded5/11/2021

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft1,205DeedBook 9131, Page 879NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/19/2016

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,205DeedBook 8752, Page 834NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/14/2010

Property Sale

Sale
$337,000

From:

To:

DeedBook 6015, Page 149NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/16/2002

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook 5901, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1987