Skip to content

205-32 West Shearwater CtJersey City, NJ 07305

Built 1987

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Sep 17, 2018

Property Information

Block27503
Lot11.205
QualifierC0032
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC1765
Description3,5,8S-11C-363U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,765
Acreage13.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
15%
Improvement Value:$509,500
85%
Total Assessment$599,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,387-0.6%
2024$13,471+40.1%
2023$9,616-0.4%
2022$9,652+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

Sq Ft1,765DeedBook 9343, Page 797Recorded9/27/2018

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

Sq Ft1,765DeedBook 9152, Page 232NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/18/2016

Property Sale

SaleMulti
$177,000
DeedBook 4814, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1987