Skip to content

55 Riverview Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 3, 2008

Property Information

Block27801
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page278

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-2U-H.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,233
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,400
31%
Improvement Value:$237,900
69%
Total Assessment$345,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,711-0.6%
2024$7,759+40.1%
2023$5,539-0.4%
2022$5,559+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960