Skip to content

16 Romar Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 3, 2012

Property Information

Block28501
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page285

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,231
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,700
32%
Improvement Value:$189,900
68%
Total Assessment$277,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,199-0.6%
2024$6,238+40.1%
2023$4,453-0.4%
2022$4,469+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960