Skip to content

1 Suburbia Ct.Jersey City, NJ 07305

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 2, 2011

Property Information

Block27802
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page278

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,122
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,900
32%
Improvement Value:$194,600
68%
Total Assessment$285,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,375-0.6%
2024$6,415+40.1%
2023$4,579-0.4%
2022$4,597+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1963