Skip to content

12 Pinecrest Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1960

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Jan 26, 2021

Property Information

Block27802
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page278

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,880
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,400
33%
Improvement Value:$195,700
67%
Total Assessment$292,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,523-0.6%
2024$6,563+40.1%
2023$4,685-0.4%
2022$4,703+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

Sq Ft1,880DeedBook 9536, Page 999NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/19/2021

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 3207, Page 365

Property Built

Built

Year Built: 1960