Skip to content

20 Suburbia CourtJersey City, NJ 07305

Built 1968

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Mar 23, 2018

Property Information

Block27803
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page278

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U-H-G.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage800
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,500
35%
Improvement Value:$126,900
65%
Total Assessment$196,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,386-0.6%
2024$4,413+40.1%
2023$3,150-0.4%
2022$3,162+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft800DeedBook 9296, Page 335Recorded4/10/2018

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4464, Page 297

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 3614, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1968