Skip to content

18 Suburbia DriveJersey City, NJ 07305

Built 1965

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Sep 2, 2005

Property Information

Block27804
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page278

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H-G1
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,520
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,300
30%
Improvement Value:$162,900
70%
Total Assessment$234,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,230-0.6%
2024$5,262+40.1%
2023$3,757-0.4%
2022$3,771+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

DeedBook 7708, Page 234Recorded10/27/2005

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 4893, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1965