Skip to content

27 Norcroft Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1961

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Oct 1, 2012

Property Information

Block27805
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page278

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-1U-H.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,712
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,400
27%
Improvement Value:$221,400
73%
Total Assessment$303,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,784-0.6%
2024$6,826+40.1%
2023$4,873-0.4%
2022$4,891+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 8943, Page 242Recorded11/13/2013

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 8720, Page 630Recorded3/17/2010

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 3793, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1961