Skip to content

21 Norcroft Rd.

Jersey City, NJ 07305

Built 1968

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Aug 27, 1996

Property Information

Block27805
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page278

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-2U-H.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,717
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,200
27%
Improvement Value:$230,300
73%
Total Assessment$313,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,000-0.6%
2024$7,044+40.1%
2023$5,029-0.4%
2022$5,047+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5042, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1968