Skip to content

336 Pearsall Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1957

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Sep 28, 2012

Property Information

Block27901
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page279

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,715
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,300
35%
Improvement Value:$190,700
65%
Total Assessment$293,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,543-0.6%
2024$6,584+40.1%
2023$4,700-0.4%
2022$4,717+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

DeedBook 8874, Page 64NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/5/2012

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5644, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1957