Skip to content

20 Mina Dr.Jersey City, NJ 07305

Built 1961

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Feb 26, 2020

Property Information

Block27805
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page278

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-2U-H.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,919
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,200
29%
Improvement Value:$200,400
71%
Total Assessment$283,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,333-0.6%
2024$6,372+40.1%
2023$4,549-0.4%
2022$4,566+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,919DeedBook 9492, Page 922NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/25/2020

Property Built

Built

Year Built: 1961