Skip to content

235 Linden Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1963

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Sep 30, 1999

Property Information

Block28601
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page286

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-4U-H
Dwellings4
ZoningR-2
Sq Footage2,739
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
23%
Improvement Value:$282,200
77%
Total Assessment$367,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,200-0.6%
2024$8,251+40.1%
2023$5,890-0.4%
2022$5,912+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5504, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1963