Skip to content

216 Pearsall Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1963

Last Sale Price
$52,000
Last Sale Date
Oct 31, 1983

Property Information

Block28604
Lot61
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page286

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,950
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
30%
Improvement Value:$188,100
70%
Total Assessment$268,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,987-0.6%
2024$6,024+40.1%
2023$4,300-0.4%
2022$4,316+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 3394, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1963